Rok 2003

Celkovo THD uviedlo 31 predstavení, ktoré videlo viac ako 2 280 divákov. V tomto súhrne divákov nie sú započítaní tí, ktorí nás videli na verejných priestranstvách ako napríklad na Korze, na hrade, na námestiach pri rôznych ďalších príležitostiach. Na týchto priestranstvách nás videlo minimálne ďalších 1000 divákov. Na otvorení stálej divadelnej scény v marci 2003 sme sa zaviazali mesačne odohrať aspoň jedno predstavenie. Záväzok sme splnili viac ako dvojnásobne, mesačne sme odohrali 2,58 predstavenia. Naši lektori prednášali na workshope, ktorý sa konal v rámci festivalu Sám na javisku. Pokračovali sme v práci s Juniormi. Najmä predstavenia uvedené v spolupráci s Holovlasým divadlom boli vhodné aj do komerčnejších priestorov a tak boli uvedené mimo divadelných dosiek.

 

Tomáš a Fatima alebo ako sa Turecký med do Európy dostal

„Tomáš a Fatima alebo ako sa Turecký med do Európy dostal“ je pôvodnou historickou hrou v dvoch dejstvách. Vznikla na motívy dobre známej povesti viažucej sa k Studni lásky. Rozpráva o láske pašu Omara k jeho milej Fatime, ktorú väznil na Trenčianskom hrade gróf Štefan Zápoľský. Poňatie povesti je však netradičné, vystupujú v ňom historické postavy, ktoré sa v ľudovej povesti nevyskytujú. Taktiež záver je odlišný od klasickej verzie. Predstavenie bolo jedinečné svojho druhu na Slovensku, pretože spájalo divadlo, pôvodnú hudbu a piesne, komediálne prvky s divácky príťažlivou, historicky vernou prezentáciou bojových umení 15. storočia: súboje s mečmi, dýkami, palicami a tureckými šabľami. Predstavenie bolo určené do sály s javiskom, no atraktívne je i jeho predvedenie v historickom prostredí hradov a zámkov. Predstavenie je veľmi náročné a už nie je v repertoári THD.

Scenár a réžia:
Charakteristika predstavenia:
dĺžka: 90 minút, premiéra: 19. apríla 2003, počet repríz: 4
Osoby a obsadenie:
 
Tomáš Opatovský:
Pavol Karell, Rado Lehocký
Štefan Zápoľský:
Ladislav Sekerka
Hedviga Zápoľská:
Janette Strhanská
Fatima Rea:
Sylvia Nagyová
Beatrix Aragónska vdova po kráľovi Matejovi, kuchárka:
Jana Cíferiová
Omar:
Ľuboš Gajdošík, Miro Ďuriš
Kráľ Vladislav II Jagelovský, prior kláštora na Skalke, turek Tarkan:
Miloš Slemenský, Martin Michna
Komorná Katarína:
Monika Gurínová
Strážnik Peter, krčmár Goldstein, mních Albertus:
Martin Michna
Achmed a mních Anastazius:
Miroslav Ďuriš, Daniel Plžik

 

Malý princ

Malý princ bolo ďalším predstavením Juniorov THD pod réžijnou taktovkou Zuzany Mišákovej. Dramatizácia Exupéryho nesmrteľného dielka bola určená predovšetkým deťom a mládeži. Malý princ na svojej ceste za poznaním stretával kráľovnú, pijana, lampára, líšku, ruže ... a samozrejme, staral sa o tú „svoju“ ružu. V hre účinkovali mladí herci známi už z predstavení Pytačky a Jáánošííík.

Scenár, dramaturgia a réžia:
Zuzana Mišáková - Moravčíková
Charakteristika predstavenia:
dĺžka: 50 minút, premiéra: 16. decembra 2003, počet repríz: 7
Osoby a obsadenie:
 
Pilot:
Boris Bilčík, Laco Michalec
Malý princ:
Lucia Hargašová, Stanka Ďurigová
Ruža:
Luneta Vite Torresová, Ivana Blažová
Líška:
Eva Jamborová, Romana Schleslingerová
Kráľovná:
Mária Gräffingerová
Márnivá:
Lívia Guttmannová
Pijan, Lampár:
Stano Košút
Podnikateľka:
Monika Múčková
Had, Zemepisec:
Tomáš Ridoško

 

Výlet do minulosti (alebo) Máme čo ponúknuť

Alebo tiež inscenácia nápadov členov Trenčianskeho hradného divadla. Predstavenie vzniklo za účelom otvorenia stálej divadelnej scény 18. 3. 2003 a oslavy roku existencie THD. Uviedli sme ešte 4 reprízy. Predstavenie už nie je v repertoári THD. Išlo o komediálne ladené predstavenie oživené pesničkami s humornými až parodickými dialógmi a pohybovými akciami, v ktorom učenec Ptolemaios prevedie človeka zo súčasnosti dejinami, v ktorých mu vysvetlí svoju verziu zlomových okamihov v histórii Trenčína.

Celý program pozostával z viacerých scénok:

  • Rímsky nápis – Marcus Aurelius v Laugariciu
  • Matúš Čák Trenčiansky a jeho rytierske hry
  • Studňa lásky a Zápoľský
  • Upaľovanie čarodejníc
  • So Sovietskym zväzom na večné časy
  • Trenčín mesto módy
  • Žandári v štáte plešatom
  • Správy Trenčianskej televízie
  • Nemocnica na pokraji...
  • Naša jednotka v NATO
Scenár:
Willy Weber
Réžia:
Willy Weber, Zuzana Mišáková-Moravčíková
Účinkovali:
Bandžuchová Eva, Bilčík Boris, Buntová Božena, Ciferiová Jana, Cvrková Slávka, Fischerová Zuzana, Karell Palo, Košíková Erika, Kužela Leo, Lehocký Rado, Majčíková Jana, Maršalová Anka, Mihulová Dana, Michalec Ladislav, Michna Martin, Moravčíková Zuzana, Nagyová Rea Sylvia, Pavlíková Gabriela, Plžik Daniel, Sekerka Ladislav, Sekerková Žofia, Slemenský Miloš, Strharská Janette, Špalda Emi, Šuráňová Eva, Švec Tomáš, Tilandyová Monika, Weber Willy, Weberová Alena, Žatko Peter a ďalší