Menu

Premiéra bez divákov

Pinocchio a jeho divadelný sen sú na svete. Náš najnovší rodinný muzikál mal internú premiéru 18. novembra 2020 v Kine Hviezda v Trenčíne. Bohužiaľ sme sa pre nepriaznivú pandemickú situáciu museli zaobísť bez divákov a bez potlesku na konci. Útechou nám bolo však to, že sme nášho Pinocchia stihli natočiť v budove Kina Hviezda, našej domovskej scény, tesne pred rekonštrukciou.

V predstavení je 40 postáv, ktoré stvárňuje 22 účinkujúcich. Realizačný tím tvorilo takisto 22 ľudí. Predstavenie je plné skvelej hudby, tanca a nádherných kostýmov.

V čom je náš Pinocchio iný?

Príbeh inscenácie je ovplyvnený Rokom slovenského divadla.  Ústrednou sa pre nás stala téma divadla, ktorá je obsiahnutá aj v knižke Carla Collodiho, no tam je len jednou z mnohých. V našej inscenácii je to práve téma slobodného, nezávislého divadla, kde môžu umelci bez trestu vyjadriť svoj názor. Vo svete sú nezávislé divadlá tie, ktoré majú vyšší morálny kredit ako divadlá zriaďované štátom a verejnosť uznáva ich umelecký a spoločenský prínos. V tomto je Slovensko stále veľmi konzervatívne. V tomto roku sa však urobilo zopár krokov k progresu. Model nezávislého divadla a jeho podpora zo strany samosprávy a štátu bez zasahovania do umeleckej koncepcie sa ukazuje ako správna cesta pre slobodu umenia. Je úžasné, že v Trenčíne funguje práve tento progresívny model, hoci podmienky stále nie sú ideálne, ale ja viem, že sme spolu s mestom Trenčín na správnej ceste.  Ohlasy od divákov aj kritiky to potvrdzujú. Naše predstavenie je manifestom slobodného divadla, ale pozor, hovoríme to jazykom zrozumiteľným pre všetky generácie a tak nečakajte ťažkopádne umenovedné reči. Je to farebný muzikál, ktorý však má svoje vážne témy, napríklad aj dôležitosť vzdelania a motív šikany v škole.

Čo je ešte iné?

Náš Cvrček nie je starý pán, ale stvárňujú ho dve dievčatá, čo mu dodalo detskú roztomilosť a veľmi sa nám v hereckom prevedení pozdával kontrast múdreho dieťaťa (Cvrček Hovoriaci) a hlúpeho dreveného panáka, ktorý vyzerá dospelo, ale v skutočnosti sa ešte veľa musí naučiť (Pinocchio). Všetky detské role  (myšky, študentky, cvrčkovia a pod.) boli obsadené žiakmi LDO zo SZUŠ Novomeského 11, Trenčín.

Pozrite si Pinocchia online

Počas najbližších dvoch rokov v čase rekonštrukcie Hviezdy si naše divadlo ešte svoje vytrpí, do toho prišla “korona kríza” a tak pozývame divákov, ktorým záleží na kultúre, aby nás podporili aj tým, že si pozrú naše predstavenie online.

Viac o inscenácii Pinocchio a jeho divadelný sen sa dočítate tu.

Námet: Carlo Collodi
Autor, kreatívny producent, dramaturgia: Zuzana Mišáková
Réžia: Karol Rédli
Dramaturgia, koordinátor produkcie, inšpícia: Michaela Gallová
Hudba: Diana Minarovičová
Scénografia, dizajn, inšpícia: Silvia Ďurovcová
Kostýmy: Magdaléna Vondrová
Bábky: Rafal Budnik
Choreografie: Jozef Čakloš, Michal Soukup, Vladimír Ondrovič
Svetelný dizajn a zvuk: Martin Potočný
20. novembra 2020

Najbližšie predstavenia

Letné divadelné večery
31. júla 2021
19:30
Átrium pod vežou
Trenčín
Vstup voľný
4. augusta 2021
20:30
Amfiteáter
Šurany
6. augusta 2021
20:00
Kultúrny a športový areál pri ZŠ
Soblahov
Kúpiť
€ 10,00
Letné divadelné večery
7. augusta 2021
19:30
Átrium pod vežou
Trenčín
Vstup voľný
zájazd
13. augusta 2021
20:00
Banská Štiavnica
Letné divadelné večery
14. augusta 2021
19:30
Átrium pod vežou
Trenčín
Vstup voľný
Letné divadelné večery
21. augusta 2021
19:30
Átrium pod vežou
Trenčín
Vstup voľný
Letné divadelné večery
28. augusta 2021
19:30
Átrium pod vežou
Trenčín
Vstup voľný
17. septembra 2021
19:00
Zamarovce
Trenčín
interiérová premiéra
3. októbra 2021
18:30
ODA
Trenčín

Najnovšie články

Mestské divadlo Trenčín