Vznik divadla

Mestské divadlo Trenčín vzniklo 19.marca 2001 ako Trenčianske Hradné Divadlo (THD). Založili ho Zuzana Moravčíková (Mišáková) a Miloš Slemenský. Vôbec prvou inscenáciou, ktorú divadlo uviedlo, bol Jááánošííík od Stanislava Štepku.

Počas svojej pôsobnosti THD uviedlo 17 inscenácií a viacero menších projektov. Vo svojich začiatkoch pôsobilo ako divadelná a kultúrna platforma, ktorá združovala viacero umelcov z rôznych odvetví v Trenčíne. Medzi najznámejšie osobnosti, s ktorými THD spolupracovalo patril slovenský humorista a karikaturista Willy Weber a režisér Peter J. Oravec. Ku koncu existencie v súbore začal svoju umeleckú dráhu režisér Matúš Bachynec, ktorý v divadle hral a neskôr aj režíroval.

THD získalo na ochotníckych festivaloch niekoľko ocenení za herecké výkony (Ladislav Žiško: Lásky hra osudná, Ivana Oravcová: Pasca na myši, Oskar Miller: Matka, Zuzana Mišáková-Moravčíková: Všetko o ženách) Cenu za mimoriadny kolektívny herecký výkon v inscenácii Pasca na myši, cenu za najlepšie kostýmy pre Janku Kováčikovú (Lásky hra osudná), cenu za prínos regionálnej kultúre (Tomáš a Fatima, autor a réžia Z. Mišáková), cenu za réžiu pre Petra J. Oravca (Pasca na myši), cenu za najlepšiu scénografiu pre Elišku Šefčíkovú-Stankovú (Matka), striebornú medailu pre predstavenie Matka.

Od sezóny 2013/2014 divadlo pôsobí pod názvom Mestské divadlo Trenčín a sformovalo sa do dnešnej podoby nezávislého profesionálneho súboru.

Najnovšie články

Mestské divadlo Trenčín